NERINGOS
SAVIVALDYBĖ
Spausdinti
 

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Taikos g. 2, LT-93123, Neringa, tel. (8 469) 52 234, faks. (8 469) 52 572. 
El. paštas meras@neringa.lt  administracija@neringa.lt  Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188754378.


Prisijungimas gyventojams
Naujienų prenumerata
Įrašykite savo el.pašto adresą


 

 
 
Pradžia
Naujienos
Meras kreipėsi į Premjerą ir Seimo pirmininką dėl slaptai priimtų perkėlimo tvarkos ir kainodaros sprendimų

Šiandien, birželio 4-ąją, Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis kreipėsi į Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką bei Seimo pirmininką dėl slaptai priimtų perkėlimo tvarkos ir kainodaros sprendimų.

Kviečiame susipažinti su kreipimosi tekstu.

Gerbiamas Lietuvos Respublikos Ministre Pirmininke Sauliau Skverneli,

Gerbiamas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininke Viktorai Pranckieti,

Prasidedant aktyviam turizmo sezonui, Neringos gyventojų ir juridinių asmenų atžvilgiu pradėti taikyti skubotai priimti, konkurencingumą ir lygias galimybes iškreipiantys sprendimai, susiję su keleivių ir transporto priemonių perkėlimu per Kuršių marias.

Vietos savivaldos įstatymo 52 straipsnio 8 punktas sako, kad centriniai ir teritoriniai valstybinio administravimo subjektai, svarstydami su vienos savivaldybės ar visų savivaldybių interesais susijusius klausimus, apie tai praneša atitinkamos savivaldybės merui ar Lietuvos savivaldybių asociacijai. Savivaldybės tarybos ar Lietuvos savivaldybių asociacijos valdymo organų raštu pateiktus siūlymus valstybinio administravimo subjektai išnagrinėja (įvertina) ir pateikia atsakymą. Ši įstatymo nuostata nebuvo tinkamai įgyvendinama, Lietuvos automobilių kelių direkcijai rengiant pakeitimus, susijusius su neatlygintinu perkėlimu AB „Smiltynės perkėla“ keltais. Neringos savivaldybė ne tik neturėjo galimybės pateikti pastabų, bet ir tinkamai apie pakeitimus informuoti Neringos gyventojus ir juridinius asmenis.

Įstatymu apibrėžtų veiksmų neatliko Lietuvos automobilių kelių direkcija, kuri, neinformavusi Neringos savivaldybės, savo vienašališka iniciatyva pakoregavo AB „Smiltynės perkėla“ kainoraštį. Šis žingsnis ne tik nebuvo derinamas su Neringos savivaldybe – nuo birželio 1-osios pradėta taikyti tvarka riboja Neringoje registruotų ir pavežėjimo paslaugas teikiančių juridinių asmenų konkurenciją ir taip pažeidžia Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymą ir lygias galimybes. Pavyzdžiui, kitoje šalies savivaldybėje registruotam 50-70 sėdimų vietų autobusui taikomas paslaugos įkainis siekia 39, 40 Eur ir už keleivius mokėti nereikia, o Neringoje registruotam analogiškam autobusui kompensuojamas dydis siekia 36, 40 Eur, tačiau kiekvienas šiuo autobusu vykstantis keleivis dar turi sumokėti  po 1 Eur ir taip Neringos vežėjui tenka ženkliai didesnės perkėlimo išlaidos. Ši kainodara, mūsų manymu,  ne tik iškreipia konkurenciją, sudaro trikdžius ir papildomus nepatogumus, bet ir drastiškai išaugina keleivių skaičiavimo ir administravimo kaštus perkėloje, ypač esant dideliam transporto srautui.

Neringos bendruomenės gyvenimui ypatingai neigiamą įtaką turės Lietuvos automobilių kelių direkcijos sprendimas keisti transporto eismo organizavimo tvarką Naujojoje perkėloje – nuo birželio 3-osios atsisakyta pirmenybinės eilės, kuri buvo taikoma Neringos gyventojams ir juridiniams asmenims. Kuršių nerijos geografinė padėtis, lyginant su kitais Lietuvos miestais, yra išskirtinė. Vienintelis būdas susisiekti su kitais valstybės regionais – persikelti keltu, tad Neringos gyventojai ir čia registruoti juridiniai asmenys neturi kito pasirinkimo – jie priversti naudotis AB ,,Smiltynės perkėla“ paslaugomis. Kuršių nerijoje nesukurtos tokio lygio paslaugos ir infrastruktūra, kad asmenys, nevykdami į žemyną, galėtų patenkinti būtinuosius poreikius, susijusius su medicina, darbu, verslu, mokslu, sveikata, buitimi.

Neringos gyventojų buitį apsunkinanti tvarka prieštarauja darniojo turizmo principams, kurių taikymas svarbus puoselėjant į UNESCO pasaulio paveldą įrašytai Kuršių nerijai. Darniojo turizmo principai kalba apie tai, kad turizmas neturi daryti įtakos ne tik gamtinei ir kultūrinei, bet ir gyvenamajai aplinkai. Įgyvendinant naująją tvarką, t. y. panaikinant Neringos gyventojams ir čia registruotiems juridiniams asmenims taikytą pirmenybinę eilę, neišvengiamai nukentės Neringos bendruomenės socialinis ir ekonominis gyvenimas. Naujoji tvarka turės įtakos ir kurortinių paslaugų teikimui (nebus galimybės laiku suteikti pavežėjimo paslaugų į oro uostus, keltų linijas ir kt.).

Neringos gyventojams ir juridiniams asmenims skirta pirmenybinė eilė tai ne privilegija. Neringos savivaldybei nesuprantama ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro Roko Masiulio, teigiančio, kad tai „sovietinių laikų atgyvena“ pozicija. Būtina pažymėti, kad šiandieninių galimybių įvairovėje atgyvena yra susidarančios eilės. Vietos gyventojų gyvenimo kokybę užtikrinantys sprendimai (išimtys) taikomi įvairiose pasaulio turizmo vietovėse, garsiausiai nuaidėjęs pavyzdys – Venecija, kur vasaros sezono piko metu gyventojams taikoma pirmenybinė eilė keliantis vandens transportu bei suteikiama galimybė naudotis infrastruktūra, kuri būna uždaryta turistams.

Atstovaudamas Neringos gyventojų ir verslo atstovų interesus bei reaguodamas į jų keliamą susirūpinimą, kreipiuosi į Jus prašydamas:

rasti galimybę Neringos gyventojų ir juridinių asmenų transporto priemonėms taikyti pirmenybinę eilę Naujojoje perkėloje. Neringos kurortui, gaunančiam pajamas iš turizmo verslo ir priklausomam nuo sezoniškumo, esminę reikšmę turi sudarytos sąlygos fiziniams ir juridiniams asmenims nevaržomai judėti per Kuršių marias į (iš) žemyninę Lietuvos teritoriją;

aktualizuoti  Lietuvos automobilių kelių direkcijai teiktus siūlymus dėl eismo organizavimo privažiavimo kelyje į Naująją perkėlą;

priimti sprendimus, užtikrinančius, kad  AB „Smiltynės perkėla“ taip organizuotų paslaugų teikimą, kad transporto eilės ties Naująja perkėla nesusidarytų, o įmonės grynasis  pelnas būtų skiriamas  infrastruktūros gerinimui arba keltų reisų gausinimui.

įgyvendinant Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymą, sudaryti lygias konkurencines sąlygas bei užtikrinti lygias galimybes, visiems verslo subjektams;

užtikrinti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nuostatų įgyvendinimą, numatant, kad sprendimai, susiję su AB „Smiltynės perkėlos“ veiklos organizavimu, kainodara, būtų derinami su Neringos savivaldybe.  Atgal Spausdinimo versija
 

Meras   
Mero darbotvarkė
 
        
 
            DARIUS JASAITIS
 


 

 

© Neringos savivaldybė
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.