NERINGOS
SAVIVALDYBĖ
Spausdinti
 

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Taikos g. 2, LT-93123, Neringa, tel. (8 469) 52 234, faks. (8 469) 52 572. 
El. paštas meras@neringa.lt  administracija@neringa.lt  Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188754378.


Prisijungimas gyventojams
Naujienų prenumerata
Įrašykite savo el.pašto adresą


 

 
 
Pradžia
Naujienos
Aptartos šildymo kainos Neringoje mažinimo galimybės

Atsižvelgiant į gyventojų susirūpinimą padidėjusiomis šildymo sąskaitomis, š. m. sausio 19 d. virtualioje erdvėje vyko Neringos savivaldybės inicijuota vieša diskusija „Centrinis šildymas – problematika ir galimybės“, sulaukusi kone 60 dalyvių. Tarp jų – Neringos meras Darius Jasaitis, LR Seimo narys Andrius Bagdonas, Neringos savivaldybės tarybos nariai, UAB „Neringos energija“ vadovas Edvinas Dargis, vietos gyventojai, kurie naudojasi centriniu šildymu, kiti suinteresuoti ar susidomėję asmenys.  

Kas aptarta?
Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis išsamiai pristatė esamą situaciją, paaiškino, kad aukšta šildymo kaina yra mažųjų savivaldybių problema, susijusi su nedideliu vartotojų skaičiumi. Be to, ją lemia ir išskirtinė regiono situacija - maži gyvenamieji namai stovi ant marių kranto, gauna daug tiesioginių vėjų, yra senos statybos bei išskirtinės architektūros.

Meras taip pat paaiškino subsidijavimo klausimą – sprendimas dėl subsidijos panaikinimo įsigaliojo nuo 2020 metų gegužės 1 dienos, atsižvelgiant į Vyriausybės atstovės kreipimąsi, kuriame nurodoma, kad tokio subsidijavimo neleidžia dabartiniai įstatymai, nebent būtų priimti jų pakeitimai.

Buvo pristatyti savivaldybės daromi veiksmai dėl atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimo bei gyvenamųjų namų renovacijos, kuriai skiriama net 20 proc. kompensacija iš savivaldybės biudžeto, o 35 proc. kompensuojami valstybės biudžeto ir ES lėšomis.

Kokios alternatyvos?
Kaip galimybė, buvo aptartas elektrifikavimas – visiškai eliminuojant šilumos tinklus ir pereinant tik prie šildymo elektra. Aiškesniam įvertinimui reikalingas elektros tiekėjų projektas, tačiau akivaizdu, kad tai reikalautų didelių investicijų – reikėtų renovuoti ne vieną transformatorinę bei elektros tiekimo prieigas daugiabučiuose.

Buvo aptartos ir geoterminio šildymo galimybės regione. Jį įvedus, deja, bet šildymo kaštai nesumažėtų, kadangi tokio šildymo įrengimas irgi reikalauja didelių investicijų, taip pat prisideda administravimo kaštai bei išlaidos elektros energijai, kuri reikalinga šiam šildymui palaikyti.

Buvo akcentuojamos išlaidos darbuotojų ir įstaigų išlaikymui, optimizavimo poreikis, tačiau nėra objektyvių galimybių mažinti darbuotojų skaičiaus, nes valdymo, administravimo, priežiūros darbai turi būti atlikti, ir atlikti kokybiškai. Kai kuriais atvejais to neleidžia ir darbo saugos reikalavimai. Be to, Neringoje yra prižiūrimų specifinių objektų, įrengimų, kuriems reikia aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų.

Ką darysime?
Atsižvelgiant į diskusijos dalyvių nuomones ir įvertinus realias galimybes, darytinos kelios pagrindinės išvados. Pirmiausia ketinama dėmesį skirti centrinio šildymo vartotojų rato išplėtimui. Kuo daugiau vartotojų, tuo mažesnė šilumos kaina.

Nors visiškas perėjimas prie elektrifikavimo kelia abejonių, su elektros tiekėjais ketinama išsiaiškinti, kiek/ar tokiu atveju realiai sumažėtų šildymo kaina.

Kadangi išlaidos darbuotojų išlaikymui buvo įvardintos kaip didžiausios, bus dar kartą įvertintos galimybės sujungti kelias uždarąsias akcines bendroves, teikiančias paslaugas Neringos savivaldybėje, taip siekiant sumažinti administracinius kaštus, „krintančius ant vartotojų pečių“. Taip pat bus įvertintos galimybės pirkti kai kurias paslaugas iš tiekėjų, privačių įmonių.

Pastatų renovacija gal ne visais atvejais duos ženklių pokyčių šildymo kainai, tačiau ji turi būti skatinama tiek dėl šildymo efektyvumo, tiek dėl miesto įvaizdžio, estetinės gyventojų bei kurorto svečių gerovės.

Tikėtina, kad nėra vieno lemiančio sprendimo, kad šilumos kaina Neringoje ženkliai sumažėtų, ir tam prireiks kompleksinių veiksmų, taikant kelias priemones vienu metu, taip palengva mažinant galutinės kainos sudedamąsias dalis.

Reiktų priminti, kad kaip ir anksčiau, žemesnes pajamas gaunantys gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo kompensacija, kuri skiriama remiantis LR Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu.

Neringos savivaldybė labai dėkoja visiems dalyvavusiems viešoje diskusijoje – Jūsų įžvalgos ir pasiūlymai visada naudingi, tobulinant valdymo ir organizavimo įrankius, galinčius prisidėti prie mūsų visų gerovės kūrimo. Jei turite dar neaptartų klausimų, pastebėjimų ar pasiūlymų, susijusių su šilumos kainos mažinimu Neringoje, kreipkitės el. paštu administracija@neringa.lt.

Nuotraka www.canva.com

 Atgal Spausdinimo versija
 

Meras Darius Jasaitis  
Mero darbotvarkė
 
 
        

                 Stiliaus vadovas

 

 

© Neringos savivaldybė
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.