NERINGOS
SAVIVALDYBĖ
Spausdinti
 

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Taikos g. 2, LT-93123, Neringa, tel. (8 469) 52 665, faks. (8 469) 52 572. 
El. paštas meras@neringa.lt  administracija@neringa.lt  Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188754378.


Prisijungimas gyventojams
Naujienų prenumerata
Įrašykite savo el.pašto adresą


 

Pradžia
Naujienos
Kuriamos prielaidos Kuršių nerijos įstatymui

Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įrašytos Kuršių nerijos likimu susirūpinę šalies valstybinių institucijų, Neringos gyventojų ir tarptautinės bendruomenės atstovai šiandien susirinko Neringoje, kur vyksta forumas „Kuršių nerija mums ir pasauliui“. 

Saugomos teritorijos, tarptautinio kurorto statusas ir vietos bendruomenės tikslų suderinamumas yra vienas didžiausių iššūkių užtikrinant pusiasalio vertybių išsaugojimą bei teritorijos vystymą pritaikant šiandienos poreikiams ir pažinimui.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis teigia, kad UNESCO statusas Neringai ne tik teikia didžiulę reklamą, bet ir tenka apgailestauti, tampa kai kurių valstybės tarnautojų įrankiu, pakeičiančiu argumentus teritorijos vystymo klausimai.

„Dažnai sakoma, UNESCO neleidžia, bet mano ir kai  kurių Neringos savivaldybės tarybos narių nuomone,  neleidžia - vietinė teisė ir toks pasakymas yra  vietinių valstybės tarnautojų bandymas prisidegti, kuomet nėra argumentų kodėl vieni ar kiti dalykai negalimi. Tuomet ir ištraukiama UNESCO vėliava. Didžiausią nerimą šiandien kelia tai, kad net jei ir tuo atveju, kuomet visos institucijos sutartų, kad vienoje ar kitoje vietoje reikia pastatyti tualetą, vien teritorijų planavimo procedūros užimtų nuo penkių iki septynių metų, tai mus varo į neviltį“, - teritorijų planavimo procedūrų sudėtingumą, kaip vieną iš kliuvinių puoselėjant pusiasalį ir jame esančia kurortinę infrastruktūrą, įvardina  meras Darius Jasaitis.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser pastebi, kad konfliktų fone užgožiamos tikrosios pusiasalio vertybės, kinta Kuršių nerijos įvaizdis.

„Pamenu, gal prieš du metus skaičiau paskaitą Nacionalinės moksleivių akademijos stovyklai, kur susirenka patys gabiausi Lietuvos vaikai ir aš jų paklausiau, kuomet aš jums pasakau žodį Kuršių nerija, kas pirmiausia šauna į galvą? Ir jie man sako – gaisrai ir nelegalios statybos. Moksleiviai jau nebežino Kuršių nerijos kaip pačios įstabiausios teritorijos, o skandalai ir kažkokie mūsų nesusikalbėjimai ima viršų. Mes negalime to leisti. Pasaulis Kuršių neriją pripažino sulygindamas su pačiais įstabiausias kultūros paveldo objektais. Esame viename lygyje su Didžiąja kinų siena, Egipto piramidėmis. Ją pripažino ir apie milijonas lankytojų, kurie kasmet atvažiuoja. Ar pražinome mes, ar pripažino Lietuva?, - teiraujasi Aušra Feser, pridurdama, kad iki šiol Kuršių nerija neturi jokio išskirtinio statuso, apart kurorto. Realiai valstybės mastu ji yra tik kaip eilinė savivaldybė, nors galvojama kitaip.

Kitais metais sukaks 20 metų nuo tada, kuomet Kuršių nerija buvo įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Apmastymai, apie tai, kas buvo padaryta, o gal nepadaryta ir paskatino idėją apie tarptautinio forumo organizavimą.

„Šiandien laikas prisiminti istoriją, kokie gi buvo lūkesčiai, kokia atsakomybė, našta, kokios perspektyvos. Forumu siekiame atkreipti dėmesį ir į įsisenėjusias Kuršių nerijos problemas. Tikiuosi, kad pavyks susitarti ir parengti siūlymus, kaip jas spręsti bei galvoti apie tai, kad reikia parengti specialų šalies įstatymą Kuršių nerijai“, - teigia forumą inicijavusios Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė.

Rengiantis forumui, diskutuota apie tai, kad Kuršių nerijos įstatymo projektas galėtų būti parengtas jau kitais metais, kuomet bus minima įrašymo į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą sukaktis.

Siekiant pasiremti tarptautine patirtimi, į forumą pakviesti UNESCO saugomų ir į Kuršių neriją panašių užsienio teritorijų atstovai iš Didžiosios Britanijos, Italijos, Ispanijos, Lenkijos ir Vokietijos – jų pranešimus bus galima išgirsti ryt, birželio 14-ąją, Neringos savivaldybėje.
Forumą organizuoja Valstybinė kultūros paveldo komisija, Neringos savivaldybė ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Forumą globoja Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetas.

 

 

 

       Atgal Spausdinimo versija
 

 

© Neringos savivaldybė
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.