mobile menu toggle Pradžia

Instaliacija Preiloje „Daikteliavimas“

2024 Birželio 14 d. 18:00 - Rugpjūčio 31 d. 00:00 / Preila photo

Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė

2024 m. birželio 14 d. – 2024 rugpjūčio 31 d.
Atidarymas: 2024 m. birželio 14 d. 18 val.

Video instaliacija:
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“
Preilos g. 27, Preila.
Darbo laikas: pirmadieniais–sekmadieniais, 16–1 val.

Tekstai: Įvairios vietos Preiloje

Tingiai besideginančios plastikinės sodo kėdės stebi ramų kraštovaizdį. Saulės įkaitintas smėlis dilgčioja odą. Malonus svaigulys gramzdina į sapną. Staiga marių ramybę sudrumsčia keisti garsai. Pamesto lobio paslaptis atsiskleidžia tarsi detektyvuose iš vietinės bibliotekos.

1998 m. Richardas Pytchas drauge su Vokietijos televizija NDR atvyko į Preilą ieškoti dingusio lobio, kuris 1944 m. buvo paslėptas žuvų saugyklose prie marių. Nežinomas paslėptų dėžių turinys žadino visuomenės vaizduotę, tuo pačiu  primindamas apie niūrius  to laikmečio, kai dėžės buvo užkastos, įvykius.

„Daikteliavimas“ – tai Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės instaliacija, kuri veiks visą vasarą Preiloje. Instaliaciją Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, bendradarbiaudama su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru „Agila“. Tai pirmas žvilgsnis į „Preilos projektą“ [darbinis pavadinimas], kuris gilinasi į paslaptingas dingusio lobio paieškas Kuršių mariose ir nerūpestingą poilsiautojų būseną Kuršių nerijos realijų atžvilgiu. Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė žaidžia su šiuolaikinės legendos reiškiniu ir svajotojo  būsena, kai menkiausias įvykis tampa kibirkštimi vaizduotei.

Šių metų instaliacijos pavadinimas „Daikteliavimas“, pasiskolintas iš seniai vaikystėje skaitytos Astridos Lindgren knygos „Pepė ilgakojinė“, ir nurodo į visokių niekučių ieškojimą vaikštinėjant paplūdimiu. Menininkės kviečia leistis į trūkstamų istorijos fragmentų paieškas ir kurti savo pasakojimą pasitelkiant videodarbą, kuris bus matomas Preilos bendruomenės namų lange, ir miestelyje iškabintais tekstais. 

Projektas gimė iš Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės asmeninio ryšio su Preila ir buvo inicijuotas jų rezidencijos Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje metu 2022 metais (stipendiją suteikė Neringos savivaldybė). Po pristatymo Preiloje projektas įgaus savo galutinę formą ir kitą vasarą bus eksponuojamas Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje Juodkrantėje.

Videomedžiagos operatoriai: Ieva Kotryna Ski, Jonas Narbutas, Ignė Narbutaitė
Montažas: Ignė Narbutaitė, Ieva Kotryna Ski


Padėka: Beatričei Mockevičiūtei, Laurynui Skeisgielai, Pauliui Andriuškevičiui, Vytautui Narbutui, Sandrai Matulienei

Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras “Agila”, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija 

Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė 

Grafinis dizainas: Nerijus Rimkus
Komunikacija: Yana Ustymenko
Montavimo koordinatorius: Yana Ustymenko