mobile menu toggle Pradžia

Švyturių dienos Neringoje 2024

2024 Rugpjūčio 15 - 18 d. 10:00 - 21:00 / Neringos miestas

Šiais metais Neringa ir Klaipėda mini Švyturių metus – iniciatyvą, pabrėžiančią švyturių kaip jūrinių ir kultūrinių navigacinių objektų svarbą ir būtinybę juos išsaugoti ateities kartoms. Neringos muziejai, bendradarbiaudami su partneriais, rugpjūčio mėnesį kviečia visus į Švyturių dienas, kurias išskirtinai pažymės turininga programa. Renginių ciklas prasidės Nidoje, kur minima išskirtinė proga – pirmojo Nidos švyturio 150 metų jubiliejus.

Rugpjūčio 15-18 d., nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vyksiantys renginiai apims ne tik koncertus ir edukacines programas, bet ir archeologinių tyrimų pristatymą, kurs atskleis pirmojo Nidos švyturio, pastatyto 1874 m., istorinę reikšmę ir jo poveikį regiono navigacijai ir kultūrai. Be to, vietos gyventojai ir svečiai galės mėgautis muge, kurioje bus galima įsigyti unikalių suvenyrų ir amatininkų, tautodailininkų darbų, taip pat vyks įdomūs susitikimai su istorikais, menininkais ir muziejų specialistais. Švyturių dienos Neringoje – tai puiki proga suartėti su jūrine kultūra ir pagerbti švyturių, kaip nepakeičiamų navigacijos ženklų, vaidmenį mūsų istorijoje.

Švyturių dienų Neringoje programa
2024 m. rugpjūčio 15-18 d.

KETVIRTADIENIS, rugpjūčio 15 d.

Šv. Mišios
Vieta: Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia
Laikas: 10.00 val.

„Muzika Humana“ kamerinės muzikos koncertas
Vieta: Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia
Laikas: 12.00 val.

Tautodailininkų ir prekybininkų mugės Nidoje pradžia
Vieta: Nidos uosto prieigos, aikštė
Laikas: 10.00 val.

Edukacijos ir maisto nameliai aikštėje prie Nidos uosto
Vieta: Nidos uosto aikštė
Laikas: 10.00-20.00 val.

Ekskursija-žygis
Deniso Nikitenkos organizuojama ekskursija Pervalkoje.
Vieta: Pervalka
Žygio trukmė apie 3 val., maršruto ilgis – 3 km.

Muzikinio projekto pristatymas
Kūrėjas Donato Bielkausko garso instaliacija „Švyturio širdis“ ir meninė kompozicija Nidos švyturyje
Vieta: Nidos švyturys
Laikas: 20.00 val.

Menininkas D. Bielkauskas siekia praplėsti tradicinę švyturio lempos įžiebimo ceremoniją, „prakalbindamas“ švyturį naudodamas garso įrašymo technologijas. Jis įgarsins švyturio konstrukcijos skleidžiamus garsus, pavyzdžiui, metalinių laiptų girgždesį, žmonių balsus ir gamtos ošimą, kurie taps garsinės kompozicijos motyvais. Kompozicija bus industrinė, su elementais, kurie harmoningai dera arba drastiškai kontrastuoja su aplinka, ir bus papildyta D. Bielkausko sukurtos ambient muzikos. Projektą taip pat papildys dramatizuotas tekstas, inspiruotas vietinės etnografijos, bei vizualinis sprendimas su šviesų latakais, kurie padės lankytojams patirti švyturio vidinę ir išorinę šviesas.

PENKTADIENIS, rugpjūčio 16 d.

Tautodailininkų ir prekybininkų mugė Nidoje
Vieta: Nidos uostas ir aplinkinės prieigos
Laikas: 10.00-20.00 val.

Edukacinės programos vaikams ir suaugusiems
Vieta: Nidos švyturio pastatų kompleksas
Laikas: 10.00-18.00 val.

Edukacijos ir maisto nameliai aikštėje prie Nidos uosto
Vieta: Nidos uosto aikštė
Laikas: 10.00-20.00 val.

Pianisto Šarūno Meškio koncertas Nidos švyturio priegose
Programoje: fortepijoninės muzikos programa, žymaus Prancūzijos kompozitoriaus Yanno Tierseno (g. 1970 m.) 14 kūrinių ciklas apie švyturius. Tai muzikinis pasakojimas apie kompozitoriaus tėviškę, atokią Ouessant'o salą Atlanto vandenyne prie žemyninės Prancūzijos krantų.
Vieta: Nidos švyturio prieigos
Laikas: 20.00 val.

Yann Tiersen yra šiuolaikinis Prancūzijos kompozitorius ir multiinstrumentalistas, plačiai žinomas dėl savo universalaus stiliaus, apimančio nuo klasikinės muzikos iki avangardinio roko. Jis pradėjo muzikinę karjerą mokantis groti fortepijonu ir smuiku, vėliau į savo instrumentų arseną įtraukė akordeoną ir gitarą. Tiersen išgarsėjo sukūręs muziką 2001 m. filmui „Amelie“, kuris tapo pasauliniu fenomenu ir išpopuliarino jo muziką. Po šio filmo sėkmės, Tiersen išleido daugiau albumų ir aktyviai koncertavo. Jo muzika, pasižyminti emocine gilia ir paprastumu, dažnai įtraukia gamtos garsus ir yra įkvėpta Bretanės kraštovaizdžio.

Šarūnas Meškis – ryškus šiuolaikinis Lietuvos pianistas, garsėjantis techniniu meistriškumu ir jautria interpretacija. Jis pradėjo muzikos studijas Vilniuje, tęsė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Š. Meškis yra žinomas dėl plataus repertuaro, apimančio tiek klasikinius, tiek šiuolaikinius kūrinius. Jo koncertai, vykstantys visame pasaulyje, yra aukštai įvertinti dėl gebėjimo sukurti gilumą ir emocinę įtampą muzikoje. Be koncertų, Š. Meškis taip pat dėsto universitetuose ir veda meistriškumo kursus, dalindamasis savo žiniomis su jaunaisiais muzikais. Š. Meškio įrašai yra populiarūs ir gerai vertinami tarptautiniu lygiu.


ŠEŠTADIENIS, rugpjūčio 17 d.

Tautodailininkų ir prekybininkų mugė Nidoje
Vieta: Nidos uosto prieigos
Laikas: 10.00-20.00 val.

Edukacijos ir maisto nameliai aikštėje prie Nidos uosto
Vieta: Nidos uosto aikštė
Laikas: 10.00-20.00 val.

Edukacinės programos vaikams ir suaugusiems
Vieta: Nidos švyturio pastatų kompleksas
Laikas: 10.00-18.00 val.

Pirmojo Nidos švyturio archeologinių tyrimų ir radinių pristatymas visuomenei
Diskusija, aptarimas, radinių apžiūra, dokumentika
Vieta: Nidos švyturio prieigos
Laikas: 19.00 val.

Pirmasis Nidos švyturys, pastatytas 1874 metais, buvo svarbus navigacinis objektas Kuršių nerijoje. Jis buvo reikalingas siekiant padidinti laivininkystės saugumą Baltijos jūroje, ypač dėl sudėtingų navigacijos sąlygų ir dažnų rūkų, kurie apsunkino matomumą regione.Nidos švyturio architektūra buvo tipiška to laikotarpio švyturiams – aukštas bokštas su laiptais viduje ir šviesos įranga viršuje. Senasis švyturys buvo ne tik svarbus navigacijos įrenginys, bet ir tapo traukos objektu Nidos vietos gyventojams ir svečiams, besidomintiems jūrų istorija ir architektūra.
Šis švyturys neabejotinai išgelbėjo daugelį laivų nuo užplaukimo ant seklumų ir padėjo saugiai palydėti laivus per pavojingus Baltijos jūros vandenis. Jis liudija techninę pažangą ir infrastruktūros svarbą jūrų transporto istorijoje. Sugriautas baigiantis Antrajam pasauliniam karui.Neringos savivaldybės ir entuziastų visuomenininkų iniciatyva šiais metais, minint senojo švyturio 150 metų jubiliejų, siekiama atlikti archeologinius tyrimus, tiksliai nustatyti senojo švyturio buvimo vietą ir pristatyti visuomenei.

Muzikos atlikėjų „Los Secretos De Pablo” koncertas
Vieta: Nidos švyturio priegos
Laikas: 20.00 val.

Švyturio spindulio atminties muzikinė eisena
Laikas: 21.40 val.

Nakties žiburių palydos link Nidos uosto
Laikas: 22.00 val.


SEKMADIENIS, rugpjūčio 18 d.

Tautodailininkų ir prekybininkų mugė Nidoje
Vieta: Nidos uosto prieigos
Laikas: 10.00-18.00 val.

Pianisto Viktoro Paukštelio rečitalis
Vieta: Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus
Laikas: 20.00 val.

Programoje:
Robert Schumann „Kinderszenen („Vaikų scenos“), op.15
Frédéric Chopin „Baladė Nr. 1 g-moll”, op. 23
Sergei Rachmaninoffn „Sonata fortepijonui Nr. 2 b-moll”, op. 36
Bilieto kaina: 10.00 EUR

Viktoras Paukštelis (g. 1983 m.) yra Lietuvos pianistas, studijavęs Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, vėliau baigė B. Dvariono muzikos mokyklą, o tarp 2001 ir 2007 m. įgijo Meno Licenciato laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Tęsė studijas Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje bei École Normale de Musique de Paris, baigė Vilniaus dailės akademiją. Viktoras Paukštelis koncertuoja tarptautiniu mastu, įskaitant JAV, Prancūziją, Vokietiją, ir dalyvauja įvairiuose muzikos festivaliuose. Jis yra žinomas dėl savo gebėjimo atlikti tiek gerai žinomus klasikos kūrinius, tiek rečiau girdimus kompozitorių darbus. V. Paukštelis taip pat yra jaunųjų pianistų konkurso „Musica Amabile" vertinimo komisijos pirmininkas ir yra koncertavęs įtakingose vietose, pavyzdžiui, Berlyno filharmonijoje ir Niujorko „Carnegie Hall“.


Mėgaukitės kultūrine įvairove ir tradicijomis per Švyturių dienas Nidoje!

Organizatoriai:
Neringos savivaldybė
Neringos muziejai
Nidos kultūros ir turizmo centras „Agila“

Renginio partneris:
UAB „Švyturys-Utenos alus”

Prireikus organizatoriai pasilieka teisę keisti renginio programą.