mobile menu toggle Pradžia

Atnaujinta Juodkrantės vila „Monbijou“

Atnaujinta Juodkrantės vila „Monbijou“

Neringos savivaldybės pastangomis atnaujinta Juodkrantės vila „Monbijou“ praeivius ir vėl žavi savo grakštumu  ir ištaikingomis puošybos detalėmis.

Šios vilos subtilumą žymi jau pats pavadinimas „Monbijou“, prancūziškai reiškiantis „Mano brangenybė“. Istorizmo stiliaus vila Juodkrantę papuošė 1881-aisiais, o jos fundatoriai ir ilgamečiai savininkai buvo Detat šeima iš Eitkūnų. Vila šios šeimos nuosavybe buvo iki 1940 metų, kai ją nacionalizavo nacionalsocialistų valdžia, perduodant pastatą Klaipėdos miesto valdžios dispozicijai. Iš pradžių vila buvo naudojama įvairių Klaipėdos miesto svečių priėmimui, vėliau čia veikė Juodkrantės biblioteka. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, čia įsikūrė Juodkrantės seniūnija ir medicinos punktas, veikiantis istoriniame pastate iki šių dienų.

Ypatingą dėmesį skirdama Kuršių nerijos kultūros paveldo puoselėjimui, Neringos savivaldybė inicijavo vilos fasado tvarkybos darbus. 

„Didžiuojamės turtinga Kuršių nerijos istorija, apie kurią  šiandien mums byloja Neringos išskirtinumą kuriantys kultūros paveldo objektai. Būtent vila „Monbijou“ mums pasakoja apie Juodkrantės aukso amžių – laikotarpį, kai Kuršių nerijoje pradėjo kurtis kurortinės tradicijos, jau tuomet šį kraštą garsinusios Europoje“, – apie pastato svarbą kalba Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

Anot mero, saugodami ir atnaujindami kultūros paveldą, ne tik atiduodame pagarbą praeičiai, bet ir didiname kurorto patrauklumą gyvenimui ir poilsiui, atveriame Neringai naujas galimybes pristatyti išskirtinę savo istoriją. 

Atsižvelgiant į tai, kad vila „Monbijou“ buvo rekonstruota daugiau nei prieš du dešimtmečius, daugiausiai restauratorių dėmesio teko skirti medinių pastato detalių, kurios buvo paveiktos drėgmės, atnaujinimui.

Labiausiai pažeistas medines pastato dalis teko atkurti pagal išlikusius pavyzdžius (lėkius, tekintas stogo detales ir kt). Pakeisti medienos langai, kurie buvo gaminami išlaikant jų medžiagiškumą bei sudalinimą. Taip pat išorinės durys, pagamintos pagal išlikusias. Atnaujintos cinkuotos skardos palangės, pakeisti lietvamzdžiai ir lietloviai. Buvo atnaujintos pastato verandos karkasinės medinės konstrukcijos bei jų elementai. Restauruotas fasadų dekoras – erkerio piliastrai, balkonas bei jį puošiančios dekoratyvinės ornamentuotos vazos.

Remontuojant mūrines pastato dalis, jos buvo nuvalytos nuo purvo ir samanų. Nuo viso fasado pašalintas senas tinko sluoksnis, išlyginti pažeisti paviršiai.

Vilos fasado tvarkybos darbai buvo atlikti pasitelkiant Europos Sąjungos fondo lėšas. Neringos savivaldybė papildomai inicijavo aplinkos, dalies vidaus patalpų sutvarkymą.  Savivaldybės biudžeto lėšomis buvo sutvarkytos bendruomenės poreikiams tarnaujančios patalpos, esančios akmenų mūro cokolio priestate bei virš jo esanti stiklinė konstrukcija. Taip pat laiptai ir puošybiniai aplinkos elementai.

Publikacija parengta įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimas per sieną nuo kranto iki kranto“ pagal Europos kaimynystės priemonę. Už šios informacijos turinį atsako tik Neringos savivaldybės administracija ir negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį. Projekto biudžetas, tekantis Neringos savivaldybės administracijai siekia  197 787,05 Eur, iš kurių 178 008,34 Eur - Europos Sąjungos lėšos,   19 778,71 Eur – Neringos savivaldybės biudžeto lėšos.