Meno stipendija skirta šiuolaikinio maisto meno lauke dirbančiam šefui - Jonui Palekui
Šiais metais Neringos savivaldybė skyrė jau dešimtąją meno stipendiją - ji atiteko Jonui Palekui už kūrybinės veiklos programą “Daržovių rūkykla”, kuri priskirtina prie agroekologijos disciplinos. Kūrybinės veiklos programą sudaro teorinių šaltinių bei praktinių eksperimentų pagalba kuriama augalinės kilmės produktams skirta rūkykla, jos infrastruktūra bei naudojimo sistema. Rezidentas kūrybinį sumanymą planuoja įgyvendinti lapkričio mėnesį Nidoje.
Pasak būsimo rezidento, kintančios ekologinės situacijos kontekste mes priversti atsigręžti į augalinio maisto šaltinius, tad užduoties rūkykloms performavimas tampa itin svarbiu. „Rūkymo amatas šiuolaikinių maisto praktikų kontekste yra labai įdomus ir atviras gilesniam tyrinėjimui bei eksperimentavimui, o daržovių rūkyklos projektas kyla ir iš idėjos, kad jei daržovėms suteiksime tokį dėmesį ir kruopštumą ruošiant, kaip suteikiame mėsai ar žuviai, rezultatas bus tiek pat sėkmingas. Be to, pasiekę ekologinį akligatvį, skanumo turime ieškoti mažiau kenksminguose maisto šaltiniuose“, – apie savo sumanymą kalbėjo J. Palekas.
Neringos savivaldybės meno stipendija buvo įsteigta 2011 metais Neringos savivaldybės tarybos sprendimu, ji skiriama Tarptautinės Nidos menininkų rezidencijų programos dalyviams už rezidencijų metu įvykdytą kūrybinės veiklos programą, kurią sudaro parengti, atlikti ar kitaip viešai pristatyti kūrybiniai darbai, sumanymai.
Šiais metais pretendentams buvo keliamas reikalavimas teikti su Kuršių nerijos socialiniu, politiniu, kultūriniu kontekstu ir (arba) ekologija susijusį projekto pasiūlymą, viso buvo gauta 31 paraiška, iš kurių Nidos meno kolonija atrinko 5 labiausiai atitikusias keliamus reikalavimus. Laimėtojas buvo atrinktas Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytos komisijos siūlymu ir Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu.
„Labai smagu, kad kūrybingumo ribos vis labiau plečiasi, apimdamos ne tik tiesiogiai su menu susijusias sritis - kaip matome, kūrybiškumas gali skleistis ir per kulinarijos pasaulį“, - teigė Neringos savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Šakalys. – Šiais metais turėjome nemažai šaunių kandidatų, bet Jono sumanymas buvo tikrai išskirtinis, tad jį palaikė dauguma komisijos narių – tikimės rezidavimo laikotarpis padės realizuoti šią originalią idėją“.
Jonas Palekas yra į meno pasaulį įpuolęs šefas, maisto teoretikas ir praktikas, kulinarijos hipotezių kūrėjas. Fenomenų pilną kulinarijos pasaulį Jonas vertina kaip kultūros produktą ir kritiškai analizuoja valgomas dabarties bei praeities tradicijas. Po studijų Londone, su kolegomis įkurtame restorane ,,Delta Mityba“ Jonas tobulina savo maisto stilių bei sistemingai sušmėžuoja tarptautinėse scenose. Jis dalyvavo dvejose Venecijos Bienalėse (2017 m. ir 2018 m.), taip pat pasirodė Volcano Extravaganza meno festivalyje Italijoje (2019 m.), Kunstverein galerijoje Amsterdame (2019 m.) bei daugelyje kitų Lietuvos ir užsienio meno renginių.
Tarp pagrindinių Jono temų ir interesų yra fermentacija ir susirūpinimas, kaip žmogui sutarti su mikroorganizmais, taip pat kultūrines problemas analizuojantys klausimai – pavyzdžiui, kaip sutarti kaimynams skirtingose valstybinių sienų pusėse, nes jie nors ir pykstasi, bet valgo beveik identišką maistą. Tarp sričių, į kurias Jonas gilinasi, neseniai pateko ir agroekologija bei su ja susijusios temos apie žmonijos galimybes maitintis nenualinant planetos. Dažnai Jonas veikia kaip maisto gaminimo bei vartojimo procesų dizaineris ir inžinierius - jis kuria alternatyvas bei ieško pamirštų ar taip ir niekada nesukurtų maisto gamybos metodų. O kaip tik šiuo metu Nidos meno kolonijoje vykstanti Neringos miško architektūros programa yra tobula platforma panašaus pobūdžio analizėms - tokio maisto gaminimo procesai yra neatsiejami nuo medienos ar net jos apdirbimo šalutinių produktų, tokių kaip pjuvenos rūkymui, naudojimo.
Nuotraukos autorius: Daniele de Carolis