mobile menu toggle Pradžia

Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų akreditavimas

Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų akreditavimas

Nuo 2023 m. sausio 1 d. nebelieka projektinio socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje finansavimo, valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis pagal sutartis galės būti finansuojamos tik akreditaciją socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugai teikti gavusios įstaigos/organizacijos.

Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje – tai kompleksiškai pagal negalios pobūdį, sunkumą ir specifiką teikiamos socialinių, savarankiško gyvenimo, mokymosi, darbinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ar atkūrimo paslaugos, kuriomis siekiama įgalinti asmenis su negalia savarankiškai gyventi bendruomenėje, ugdytis ir dalyvauti darbo rinkoje ar užimtumo veikloje. Paslaugos konkrečiam asmeniui su negalia teikiamos pagal jo negalios pobūdį atsižvelgiant į jo poreikius, tiek grupėmis, tiek individualiai.

Socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje sudaro 2 pagrindinės paslaugos:

  1. socialinių ir (ar) kasdienių savarankiško gyvenimo įgūdžių, gebėjimų ugdymas ir (ar) palaikymas, ir (ar) atkūrimas, suteikiant bendrąsias žinias ir praktiškai mokant spręsti dėl negalios buityje ir (ar) aplinkoje kylančias problemas;
  2. mokymosi, užimtumo ir (ar) darbinių įgūdžių ugdymas, atkūrimas ir (ar) stiprinimas, padedant pasirengti dalyvauti darbo rinkoje ir (ar) įsidarbinti, ir (ar) išsilaikyti darbo vietoje ar dalyvauti užimtumo veikloje.

Papildomos paslaugos gali būti teikiamos pagal asmens poreikį:

  • palydėjimas ir (ar) transporto organizavimas;
  • aktyvaus judėjimo ir sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas;
  • saviraiškos įgūdžių ir meninių gebėjimų lavinimas ir (ar) palaikymas;
  • individuali ir (ar) grupinė emocinė-psichologinė pagalba, savitarpio paramos grupės.

Reikalavimai įstaigoms, siekiančioms akredituoti socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugą:

Patalpoms:

  • turi būti įrengta bent viena atskirta patalpa socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugoms teikti;
  • patekimas į patalpas turi būti prieinamas asmenims su negalia pagal jos pobūdį;
  • turi būti įrengta bent viena higienos patalpa.

Personalui:

  • įstaigoje dirba socialiniai darbuotojai, įgiję Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (toliau – Įstatymas) 20 straipsnio 6 dalyje nurodytą išsilavinimą;
  • įstaigoje dirba individualios priežiūros darbuotojai, atitinkantys Įstatymo 19 straipsnio 61dalyje nurodytus reikalavimus;
  • kiti darbuotojai, teikiantys socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bendruomenėje:
  • psichologai, specialieji pedagogai, tiflopedagogai, ergoterapeutai, surdopedagogai ir pan., turi būti įgiję atitinkamai profesijai reikalingą teisės aktuose nustatytą išsilavinimą;
  • įvairių terapijų (užimtumo, meno ir pan.) specialistai – atitinkamą išsilavinimą (kvalifikaciją) ir/arba ne mažesnę kaip 1 metų darbo su neįgaliaisiais patirtį.

Primename, kad vadovaujantis Įstatymo 19 straipsnis 1 dalimi, socialinę priežiūrą (socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas) teikia tos socialinių paslaugų įstaigos, kurių veiklos sritis yra socialinių paslaugų teikimas ir kurių teikiamos socialinės paslaugos atitinka teisės aktų reglamentuotus bendrosioms socialinėms paslaugoms, socialinei priežiūrai keliamus reikalavimus.

Vadovaujantis Socialinės priežiūros akreditavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-622 „Dėl Socialinės priežiūros akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais) (toliau – Aprašas), Akredituotos socialinės priežiūros teikimo reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. A1-492 „Dėl akredituotos socialinės priežiūros teikimo reikalavimų patvirtinimo“ (su visais aktualiais pakeitimais),  Socialinės priežiūros akreditavimo ir akredituotos socialinės priežiūros kokybės kontrolės tvarkos aprašu, patvirtintu Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V13-711 „Dėl Socialinės priežiūros akreditavimo ir akredituotos socialinės priežiūros kokybės kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais pakeitimais ir papildymais), įstaiga / organizacija, pageidaujanti teikti akredituotą socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje Neringos savivaldybės teritorijoje nuo 2023 m. sausio 1 d., Neringos savivaldybės administracijai pateikia prašymą leisti teikti akredituotą socialinę priežiūrą (Aprašo 1 ir 2 priedus) ir Aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus. 

Prašymas turi būti užpildytas lietuvių kalba, pasirašytas įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens. Prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, atitinkančiu 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos Reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/E, nustatytus kvalifikuotam elektroniniam parašui keliamus reikalavimus.

Įstaigų prašymai ir Aprašo nurodyti dokumentai Neringos savivaldybės administracijai pateikiami elektroniniu paštu adresu administracija@neringa.lt (dokumentai vienu laišku gali būti pateikiami naudojant specialias didelės apimties byloms siųsti pritaikytas programas ir (ar) mainavietes internete) arba pristatomi adresu: Taikos g. 2, 93123, Neringa. nuo 2022 m. spalio 22 d. iki 2022 m. lapkričio 7  d.

Teisė teikti akredituotas socialinės priežiūros paslaugas bus suteikiama 3 metams nuo sprendimo priėmimo dienos.

Organizuoti ir vykdyti socialinės priežiūros akreditavimą Neringos savivaldybėje yra įgaliotas Neringos savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius (toliau – Skyrius). Kilus klausimams, prašome kreiptis į Skyriaus vedėją Audronę Tribulaitę, tel. 8 659 28007, el. paštu audrone.tribulaite@neringa.lt.

Deklaracija

Prašymo leisti teikti akredituotą socialinę priežiūrą forma