mobile menu toggle Pradžia

Ieškoma daugiau galimybių taupyti energetinius išteklius

Ieškoma daugiau galimybių taupyti energetinius išteklius

Ieškoti dar daugiau taupymo galimybių kviečiamos Neringos savivaldybės įstaigos. Priimti sprendimus, taupančius elektros, o vėliau ir šilumos energijos sąnaudas jas pakvietė Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

„Augant energijos kainoms turime ieškoti priemonių sutaupyti tam, kad didėjančios išlaidos nepaliestų kitų mums svarbių gyvenimo sričių. Tam tikrus namų darbus, ieškant galimybių energetinius resursus naudoti tvariau – parengėme, šiandien laukiame, kad pasirašytus įsipareigojus įgyvendintų verslas. Turime ieškoti ir daugiau racionalių būdų taupyti“, – teigia Neringos savivaldybės meras D. Jasaitis.

Įstaigos vartos saulės energiją
Neringos savivaldybė jau įgyvendina vieną iš svarbiausių savivaldybės strateginio plano 2021 – 2030 metams tikslų – sukurti žaliosios savivaldybės modelį, kuris prisidėtų ne tik prie kovos su klimato kaita, bet ir leistų tvariau naudoti energetinius resursus. Šių tikslų įgyvendinimui pasitelktos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos. Įgyvendinami projektai, numatantys kad Neringos savivaldybės administracijoje, Neringos muziejuose, Nidos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“, Neringos pirminiame sveikatos priežiūros centre ir Viktoro Miliūno bibliotekoje bus naudojama atsinaujinanti elektros energija šių įstaigų poreikiams. Šios įstaigos taps gaminančiais vartotojais, tai reiškia, kad bus vartojama saulės elektrinėje pagaminta energija, o nesuvartota – patiekiama į elektros tinklus Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo nustatyta tvarka. Sutartys dėl dalies nutolusių saulės elektrinių įsigijimo, aptarnavimo ir priežiūros paslaugų jau yra sudarytos, šiuo metu sprendžiami likę formalumai.

Atsinaujinančią energiją jau naudoja Neringos gimnazija ir Uždaroji akcinė bendrovė „Neringos energija“. Siekiama, kad atsinaujinantys ištekliai būtų naudojami ir Juodkrantės darželyje. Taip pat vertinamos įvairios teritorijos, kuriose galėtų būti įkurti saulės elektrinių parkai, pavyzdžiui, tokia galimybė šiuo metu analizuojama Uždarosios akcinės bendrovės „Neringos vanduo“ valdomoje teritorijoje.

Laikini sprendimai – riboti gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimą
Praėjusią savaitę žengtas dar vienas žingsnis, siekiant sutaupyti – pradėtas įgyvendinti Neringos savivaldybės administracijos sprendimas pritemdyti gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimą, o dalį nakties jį išvis išjungti. Nuo praėjusios savaitės dalyje gatvių įjungiamas kas antras šviestuvas, o rečiau susisiekimui naudojamose teritorijose apšvietimas išvis išjungiamas. Siekiant užtikrinti žmonių saugumą, išlieka apšviestos perėjos, sankryžos, laiptai bei prieigos prie kurorto švietimo įstaigų. Apšvietimas Neringos gyvenvietėse išjungiamas nuo 23.30 val. iki 5.30 val.

Anot gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimu besirūpinančios Biudžetinės įstaigos „Paslaugos Neringai“ atstovų, toks gatvių apšvietimo ribojimas leidžia sutaupyti apie 70 proc. elektros energijai reikalingų išlaidų. Numatoma, kad šiais metais kalėdinė puošyba apims tik Neringos gyvenviečių šventinių eglių papuošimą.Sprendimai, susiję su gatvių apšvietimo, viešųjų erdvių ribojimu gali būti koreguojami, įvertinus argumentuotus gyventojų pasiūlymus, kuriuos pateikti galima Neringos savivaldybės administracijai bendruoju elektroniniu paštu administracija@neringa.lt.

Į Neringos savivaldybės įstaigas meras kreipėsi prašydamas peržiūrėti galimybes taip organizuoti darbus, kad būtų sutaupyta kuo daugiau energetinių išteklių. Kaip informavo savivaldybės įstaigų atstovai, siekiant sutaupyti elektros išlaidas apšvietimui jau pakeistos senos lemputės į taupančias, svarstomos galimybės šaltuoju metų laiku koreguoti kultūros įstaigų darbo laikus, kai kurie padaliniai galėtų veikti lankymo laiką suderinus iš anksto.