mobile menu toggle Pradžia

Meras kreipėsi į Prezidentą ir Ministrę Pirmininkę: prašoma pagalbos užtikrinant galimybę Ukrainos piliečiams gyventi Neringoje

 Meras kreipėsi į Prezidentą ir Ministrę Pirmininkę: prašoma pagalbos užtikrinant galimybę...

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis, siekdamas ginti Neringoje gyvenančių ukrainiečių interesus, kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę.

Kreiptis į aukščiausius šalies vadovus paskatino tai, kad Neringoje gyvenantiems ukrainiečiams iškilo grėsmė ir vėl netekti namų, nes Valstybės įmonė Turto bankas planuoja parduoti poilsio namus „Medikas“, kuriuose jie gyvena.

Į parduodamų  objektų sąrašą šis nekilnojamasis turtas, esantis adresu G. D. Kuverto g. 14, Neringa, įtrauktas ir Turto bankui perduotas praėjusių metų pavasarį. Toks sprendimas priimtas nepaisant aiškios Neringos bendruomenės pozicijos, kad šie pastatai Neringai reikalingi ir svarbūs jos strateginių tikslų įgyvendinimui. 2022 metų vasario 24 d. Neringos bendruomenė organizavo viešą protesto akciją, kurios vienas iš tikslų buvo išsaugoti planuojamus parduoti poilsio namus, t. y. „neišparduoti Neringos“ – atvirą laišką šalies institucijoms tuomet pasirašė daugiau nei pusantro tūkstančio žmonių. Simboliška, kad ši akcija sutapo su karo Ukrainoje pradžia ir vos po kelių mėnesių poilsio namai „Medikas“ tapo namais ukrainiečiams.

Tarp Neringos savivaldybės administracijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos 2022 metais buvo sudaryta poilsio namų „Medikas“ panaudos sutartis. Šie poilsio namai Savivaldybei laikinai perduoti būtent neatlygintinam Ukrainos piliečių apgyvendinimui. Šių metų sausio mėnesį į Savivaldybę kreipėsi Turto bankas nurodydamas, kad ši sutartis daugiau nebus pratęsta –  poilsio namų kompleksas bus parduotas, o už jį gautos lėšos panaudotos viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pediatrijos korpuso Vilniuje atnaujinimo darbams.

„Suprantame, kad pardavus poilsio namus „Medikas“, gautos lėšos bus skirtos jautraus objekto vystymui, tačiau šiandien kalbame apie karo negandas ir namų netektį kartą jau išgyvenusias šeimas“, – kreipimesi pabrėžia meras Darius Jasaitis.

Neringos savivaldybės administracija buvo sudariusi 82 sutartis dėl patalpų nuomos poilsio namuose „Medikas“.  Poilsio namuose daugiausia gyvena moterys su vaikais: net 15 vaikų mokosi vietinėje gimnazijoje, 8 – lanko darželį, daugelis dalyvauja neformaliojo švietimo ugdymo veiklose. Dauguma darbingo amžiaus žmonių dirba vietos įstaigose. Žinia apie pokyčius Neringos ukrainiečių bendruomenę sukrėtė ir įnešė neapibrėžtumo.

Kaip pastebi meras D. Jasaitis, Turto banko atstovas žiniasklaidoje pasisakė, kad jei Santariškių klinikų Pediatrijos korpuso atnaujinimui pritrūks pinigų, ukrainiečiai bus iš poilsio namų „Medikas“ iškelti, jiems pasiūlant kitas vietas. Tai reiškia, kad šie žmonės bus priversti vėl iš naujo kurti savo gyvenimą kituose Lietuvos miestuose.

Kreipimesi meras kviečia atkeipti dėmesį į tai, kad Neringos savivaldybė ne kartą kreipėsi į šalies institucijas dėl minimo valstybės turto perdavimo jos nuosavybėn. Šį savivaldybės siekį palaikymo raštais išreiškė keliolika šalies organizacijų. Taip pat siūlyta šį nekilnojamąjį turtą keisti į kitą Savivaldybės valdomą turtą.

Svarbu paminėti tai, kad poilsio namų „Medikas“ kompleksą sudaro vienas seniausių mūrinių namų Nidoje – Kultūros vertybių registrui priklausantis kopų prižiūrėtojo namas, todėl Valstybės sprendimas parduoti šį pastatų kompleksą yra dar mažiau suprantamas. 

„Pastatų kompleksą Valstybei perdavus į privačias rankas, žvelgiant į dabartines tendencijas galima daryti prielaidą, kad jis tiesiog taps dar vienu apartamentų kompleksu. Perdavus į Savivaldybės rankas,  objektas tarnautų visuomenės reikmėms ir spręstų kurortui labai svarbias problemas. Visuomenei liktų atviras ir prieinamas vertingas nekilnojamojo kultūros paveldo objektas“ – teigia meras D. Jasaitis, apgailestaujantis, kad nei savivalda, nei gyventojai nebuvo išgirsti, o sprendimo parduoti poilsio namus pasekmes šiandien jaučia ir Neringoje įsitvirtinusi ukrainiečių bendruomenė, šiuo metu kaip tik laukianti pirmųjų čia gimsiančių naujagimių.

Į Prezidentą ir Ministrę Pirmininkę meras kreipėsi prašydamas jų tarpininkauti užtikrinant galimybę Ukrainos piliečiams poilsio namuose „Medikas“ gyventi tol, kol vyks karas Ukrainoje.  Taip pat inicijuoti, kad šis nekilnojamasis turtas būtų perduotas Savivaldybės nuosavybėn arba mainomas į kitą Savivaldybės valdomą turtą.

„Esame pasiryžę užtikrinti, kad šiuose poilsio namuose ukrainiečiai galės gyventi tol, kol bus poreikis“, – pabrėžia meras D. Jasaitis.

Palaikymo, atstovaujant  Neringos ukrainiečių bendruomenės ir visų kurorto gyventojų interesus, taip pat prašoma Seimo Laikinosios Neringos bičiulių grupės Pirmininko Andriaus Bagdono, kuriam taip pat adresuotas minimas kreipimasis.

Viršelio nuotrauka - Nendrės Žilinskaitės (akimirka iš Neringos bendruomenės protesto akcijos, vykusios 2022 m. vasario 22 d.).