NERINGOS
SAVIVALDYBĖ
Spausdinti
 

Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Taikos g. 2, LT-93123, Neringa, tel. (8 469) 52 234, faks. (8 469) 52 572. 
El. paštas meras@neringa.lt  administracija@neringa.lt  Juridinių asmenų registras, įstaigos kodas 188754378.


Prisijungimas gyventojams
Naujienų prenumerata
Įrašykite savo el.pašto adresą


 

 
 
Pradžia
Naujienos
Šildymo kaina Neringoje – kas, kaip, kodėl ir ką darome?

Augant gyventojų susirūpinimui dėl didesnių šildymo sąskaitų, Neringos savivaldybė pateikia svarbiausią informaciją apie kainos sudėtį, priežastis, įgyvendinamas priemones ir svarstomas alternatyvas.

Jei liko neaiškumų ar neatsakytų Jūsų klausimų, galbūt turite savo konkrečių pasiūlymų, maloniai kviečiame š. m. sausio 19 dieną 13 val. prisijungti prie viešos diskusijos „Centrinis šildymas – problematika ir galimybės“. Prisijungti galite internetu, per šią nuorodą: https://zoom.us/j/94172262737?pwd=QUlhVTZ0cXZvU2FvVkhPc1IvSFZvdz09 (naudodami „Zoom meeting“ programą).

Dalyvių skaičius ribotas - nepavykusius prisijungti kviečiame rūpimus klausimus ar pastebėjimus siųsti socialinio tinklo „Facebook“ žinute ar el. p. administracija@neringa.lt.

Iš ko susideda šilumos kilovatvalandės kaina Neringoje?
Šilumos kainą sudaro kintamoji ir pastovioji dalys. Šildymo kaina kiekvieną mėnesį yra perskaičiuojama pagal nupirkto kuro kainą. Ji nustatyta 2020 m. lapkričio mėn. 26 d. sprendimu Nr. T1-227. Pastovioji dalis yra 5,9 ct/kWh + minėtoji kintamoji dalis.  

Kintamoji dalis susideda iš sąnaudų:

 1. elektros energija technologinėms reikmėms
 2. elektra-kuras
 3. biokuro pelenų išvežimas
 4. nuostolis atsiradęs iš gamybos
 5. kuro šilumai gaminti sąnaudos - krosnių kuro sąnaudos, biokuro sąnaudos, suskystintų naftos dujų sąnaudos

Pastovioji dalis susideda iš sąnaudų: 

 1. šilumos gamybos darbuotojų darbo užmokestis, socialinio draudimo įmokos
 2. mokesčiai
 3. veiklos sąnaudos
 4. medžiagos gamybai ir transportui
 5. remonto darbai
 6. vandens sąnaudos
 7. benzinas autotransportui
 8. amortizacija
 9. metrologinės sąnaudos
 10. darbo saugos sąnaudos
 11. ūkinio aptarnavimo sąnaudos
 12. ir kt. einamos sąnaudos

Kodėl Neringoje šildymo kaina yra didesnė negu kitose savivaldybėse?
Kaina, lyginant su kitomis savivaldybėmis, yra didesnė pirmiausia dėl to, kad UAB „Neringos energija“ turi mažai vartotojų. Tai yra būdinga ir kitoms mažoms savivaldybėms, kaip pavyzdžiui, Biržų, Joniškio, Šakių ar Lazdijų.

Be to, Neringoje maži gyvenamieji namai stovi ant marių kranto, gauna daug tiesioginių vėjų, yra senos statybos, išskirtinės architektūros - turi daug kampų, stiklintų elementų  ir daugeliu atvejų nerenovuoti – visa tai turi įtakos dideliam šilumos suvartojimui bei didina mokesčius gyventojams. Tačiau šilumos kaina bendrovėje UAB „Neringos energija“ iš esmės nepakito nuo 1998 m., dar tada ji buvo 0,36 ct/kWh (litais) be PVM, tik buvo subsidijuojama Neringos savivaldybės.

Kodėl buvo panaikintas subsidijavimas, dėl kurio šilumos tiekimo kaina buvo iš dalies kompensuojama?

Sprendimas dėl subsidijos panaikinimo įsigaliojo nuo 2020 metų gegužės 1 dienos, atsižvelgiant į Vyriausybės atstovės kreipimąsi, kad tokio subsidijavimo neleidžia dabartiniai įstatymai.

Gyventojams parama būsto šildymo išlaidoms galima tik skiriant kompensacijas iš savivaldybės biudžeto pagal LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatas. Nei LR šilumos ūkio įstatymo, nei kitų įstatymų nuostatos nesuteikia savivaldybėms teisės skirti subsidijas šilumos ir karšto vandens vartotojams.

Ką skatina Neringos savivaldybė? 
Neringos savivaldybė ieško alternatyvų ir tai skatina daryti vietos gyventojus. Kaip išeitis matoma atsinaujinančių išteklių energijos panaudojimas. Tam palanki ir geografinė padėtis – Neringa patenka į ilgiausią saulės šviesos trukmės zoną Lietuvoje, dėl to esame priskirti prie didžiausią perspektyvą pagal saulės energijos išteklius turinčių vietovių. UAB „Neringos energija“ jau pradėjo naudoti atsinaujinančių  išteklių energijos panaudojimo sprendimus. Savivaldybės administracija nuolat ieško būdų, teikia paraiškas pagal įvairias programas, kad išlaidos galutiniam vartotojui būtų mažesnės.

Siekiant mažinti šilumos kainą, Neringoje Savivaldybės tarybos sprendimu išskirtinai didelis dėmesys skiriamas gyvenamųjų namų renovacijai – skiriama net 20 proc. kompensacija iš savivaldybės biudžeto, o 35 proc. kompensuojami valstybės biudžeto ir ES lėšomis, taigi renovacija gyventojams atpinga 55 proc.

Kokias išeitis svarsto Neringos savivaldybės vadovybė?
Svarstoma galimybė šaltojo periodo sąskaitų sumą padalinti į 12 mėnesių – atsiskaitymas būtų vykdomas išsimokėtinai.

Kaip galimybė – svarstomos elektrifikavimas. Tai reikštų visišką šilumos tinklų eliminavimą, pereinant tik prie šildymo elektra visose Neringos vietovėse. Tam reikalingas išsamus elektros tiekėjų įvertinimas, kad būtų galima objektyviai įvertinti galimus kainos pokyčius.

Buvo įvertintos ir geoterminio šildymo galimybės regione. Jį įvedus, deja, bet šildymo kaštai nesumažėtų, kadangi tokio šildymo įrengimas reikalauja didelių investicijų, taip pat prisideda administravimo kaštai bei išlaidos elektros energijai, kuri reikalinga šiam šildymui palaikyti.

Svarstoma galimybė vis dar kai kuriais atvejais naudojamas gamtines dujas pakeisti biokuru, tačiau šiuo atveju išauga kaštai dėl jų transportavimo – klausimas, ar atsirastų suinteresuotų tiekėjų. Nebent aukštesniame valdžios lygmenyje būtų patvirtintos nuostatos dėl transportavimo kompensavimo.

Buvo peržiūrėta administravimo struktūra, išlaidos darbuotojų ir įstaigų išlaikymui, optimizavimo galimybės. Nėra objektyvių galimybių mažinti darbuotojų skaičiaus, nes valdymo, administravimo, priežiūros darbai turi būti atlikti, ir atlikti kokybiškai. Kai kuriais atvejais to neleidžia ir darbo saugos reikalavimai. Be to, Neringoje yra prižiūrimų specifinių objektų, įrengimų, kuriems reikia aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų – natūralu, kad ir jų išlaikymo kaštai kažkiek didesni. Kelių aptarnaujančių savivaldybės įmonių apjungimas taip pat neturėtų įtakos šildymo kainų kitimui, nes etatai turėtų būti išlaikomi, be to, kiltų rizika funkcijų persidengimui, klaidų atsiradimui.

Ar šiuo metu galima atsijungti nuo centrinio šildymo sistemos Neringoje?
Tokio leidimo suteikti negalime, nes likusiems vartotojams šildymo kaina dar labiau išaugtų. Anksčiau buvo leidžiama atsijungti, nes buvo tikimasi gauti lengvatinį elektros tarifą Neringos gyventojams ir pereiti prie šildymo elektra sistemos. Tačiau po ilgų svarstymų Vyriausybė tokio prašymo nepatvirtino.

Dar reiktų pažymėti, kad kiekvienas nuo centrinio šildymo sistemos atjungtas būstas, laikantis nustatytų higienos normų, privalo patalpose palaikyti ne mažesnę kaip 15 laipsnių temperatūrą, kad neišaugtų kaimynų šildymo sąnaudos. Pastebėję atvejus, kad šio nurodymo nesilaikoma, turėtumėte kreiptis į administratorių. 

Ką daryti, jei kai kuriuose būstuose yra akivaizdžiai per karšta?
Jeigu jūsų būste tendencingai fiksuojama per aukšta temperatūra, turite galimybę raštu oficialiai kreiptis į UAB „Neringos energija“ dėl  šilumos kiekio optimizavimo.

Gal jums priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija?
Remiantis LR Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, yra teikiama parama šildymo išlaidoms, vertinant pajamas, tenkančiam vienam šeimos ūkiui. Į tokią paramą gali pretenduoti žemesnes pajamas gaunantys gyventojai. Vertinant pajamų dydį, didelės įtakos turi būste deklaruotų asmenų skaičius. Anksčiau buvo vertinama ir turimo turto vertė, tačiau šiuo metu, karantino laikotarpiu, turto vertinimo kriterijus netaikomas. Paprasčiausias būdas sužinoti, ar Jums priklauso kompensacija (ir kartu pateikti prašymą!) – pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle arba kreiptis į atsakingą Neringos savivaldybės specialistą Tel. 8 4 69 52394, el. p. sandra.dargiene@neringa.lt.Atgal Spausdinimo versija
 

Meras Darius Jasaitis  
Mero darbotvarkė
 
 
        

                 Stiliaus vadovas

 

 

© Neringos savivaldybė
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.