mobile menu toggle Pradžia

Psichoaktyviosios medžiagos

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tarp jaunimo yra visame pasaulyje opi problema.

Itin svarbu, kad prevencinė veikla būtų pradėta vykdyti ankstyvame žmogaus gyvenimo etape.

Dauguma prevencinių programų siekiama sumažinti vartojamų narkotikų skaičių ir tipą, atidėti narkotikų vartojimo pradžios amžių, panaikinti neigiamų pasekmių poveikį tiems, kurie jau vartoja narkotikus arba turi piktnaudžiavimo/priklausomybės problemų, taip pat sumažinti rizikos veiksnius ir sustiprinti apsauginius veiksnius teikiant sveikesnes alternatyvas vartojimui. 

Kas yra naujos psichoaktyvosios medžiagos?

Naujos psichoaktyviosios medžiagos savo kelią į rinką randa reklamuojamos kaip natūralūs ar legalūs produktai, parduodami internetinėje prekyboje arba specializuotose parduotuvėse.

Dažniausiai yra įsigyjama internetu kaip jau seniai žinomų narkotikų pakaitalas, tačiau parduodami kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės, cheminiai reagentai moksliniams tyrimams , augalų trąšos ar teisėtos prekės, tikslingai nurodant, kad produktas neskirtas žmonėms vartoti. Šios medžiagos parduodamos ir vartojamos kaip tabletės, kristalai, impregnuoti lapeliai, „markutės“, suktinės, žoliniai mišiniai, milteliai, druskos ir pan.

Rinkoje pasirodo ir neįprastos formos medžiagos, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms. 

Šiandien narkotikų rinka žymiai permainingesnė ir dinamiškesnė nei prieš 20 metų, taip pat vis mažiau sutelkta į augalinės kilmės medžiagas. Esama ženklų, kad mažėja švirkščiamųjų narkotikų vartojimas, yra mažiau naujų heroino vartotojų, mažiau vartojama kokaino ir rūkoma kanapių.

Kelia nerimą į Europos rinką kasmet didėjančiais kiekiais plūstančios naujos psichoaktyvios medžiagos. Prieš 10 metų šių narkotinių medžiagų buvo galima gauti tik „pogrindyje“, šiuo metu šis įsigijimo būdas dar pasitaikantis, tačiau dažniausiai naujos psichoaktyvios medžiagos įsigyjamos „teisėtai“ internetu rečiau specializuotose parduotuvėse.

Idėja sintetinti narkotinių medžiagų pakaitalus nėra nauja, jau 1980 m. buvo sintetinami ir platinami feniletilaminai, 1990 m. - triptaminai, 2000 m. pradžioje piperazinai ir katinonų dariniai. Šios medžiagos buvo neteisėtai sintetinamos ir platinamos neteisėtoje rinkoje. Dabartiniu metu narkotikų platintojai pakoregavo savo veiklos būdus, todėl žaliavas, reikalingas narkotikų gamybai, įsigyja teisėtai ir pagamintus produktus parduoda kaip teisėtus.

Šiandien įvairios naujos medžiagos, dažniausiai gaminamos Kinijoje ir Indijoje, importuojamos į Europą, čia jos perdirbamos, pakuojamos ir parduodamos. Gatvėje jomis prekiaujama kaip amfetamino, ekstazių, heroino ar kokaino pakaitalais.