Seksualinio smurto prevencija
Pirmą kartą Lietuvoje balandis minimas kaip seksualinio smurto prevencijos mėnuo
Pirmąjį balandžio mėnesio antradienį JAV pradedama mėnesį trunkanti iniciatyva atkreipti dėmesį į seksualinį smurtą. Nuo 2001 m. iniciatyva išaugo į pasaulinį judėjimą, o šiemet pirmą kartą kampanija pasiekė ir Lietuvą.
Kampanija “Ne(si)teisink” siekiama atkreipti dėmesį į pagrindinius stereotipus, su kuriais susiduria nuo seksualinio smurto nukentėję asmenys ir didinti pagalbos kreipimųsi skaičių.
Pasak „Ribologija“ bendraįkūrėjos Redos Jureliavičiūtės, Lietuvoje seksualinio smurto statistikos nėra, nes šia tema daroma labai mažai tyrimų: „Lietuvoje seksualinis smurtas skendi smurto šešėlyje, tačiau Europos Sąjungoje atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei 50 proc. seksualinį smurtą patyrusių asmenų, jį patiria iš žmonių, kuriuos pažinojo. Seksualiai smurtauti gali būti draugai, kaimynai, gerai pažįstami žmonės, partneris ar šeimos nariai".
Šiai temai vis dar trūksta dėmesio, trūksta informacijos apie tai. Negana to, seksualinį smurtę asmenys vis dar sulaukia visuomenės pasmerkimo ir kaltinimų.
Rugilė Butkevičiūtė teigia, kad „Visuomenės požiūriu, mergina pati kalta, kad rizikavo eidama į naktinį klubą, ir pasilikdama su vaikinais, o išprievartavimas yra tik pasėkmė blogų moters sprendimų. Tokios situacijos vyksta nuolat, tik apie tai yra mažai kalbama, nes prievartos aukos jaučiasi pačios kaltos, dėl to nesikreipia nei į policiją nei papasakoja artimiesiems".
Nuo 2023 m. liepos 1 d. įsigalios Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimai, kurie numato svarbius įrankius kovoje su smurtu artimoje aplinkoje. Pradės veikti nauja prevencinė apsaugos priemonė – apsaugos smurto artimoje aplinkoje orderis, bus teikiama operatyvi smurtą artimoje aplinkoje pavojų patiriančių ar smurtą patyrusių žmonių apsauga, bei kokybiškos ir efektyvios paslaugos jiems, teikiamos akredituotų specializuotos kompleksinės pagalbos centrų.