mobile menu toggle Pradžia

Aktualu

Pensinio amžiaus asmenims negalią galima prilyginti arba nustatyti iš naujo. Ką pasirinkti?  

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra) informuoja, kad asmenys, kuriems darbingumo lygis buvo nustatytas terminui „iki pensijos“ arba buvo nustatytas specialiųjų poreikių lygis, gali kreiptis į Agentūrą dėl turėtos negalios prilyginimo dalyvumo lygiui. Agentūra atkreipia dėmesį, kad tam gydytojo siuntimo nereikia. 

Dokumentai galioja iki nustatyto termino pabaigos  

2024 metais pasikeitus negalios nustatymo tvarkai, suaugusiems asmenims vietoj darbingumo lygio nustatomas dalyvumo lygis, vaikams, kaip ir anksčiau, nustatomas neįgalumo lygis.  Nuo 2024 m. sausio 1 d.  dalyvumo lygis nustatomas ir pensinio amžiaus asmenims. Visi anksčiau išduoti dokumentai galioja iki juose nurodyto termino pabaigos, todėl skubėti į Agentūrą pasikeisti dokumentų nebūtina. 

Į Agentūrą reikia kreiptis tiems, kuriems pasibaigė nustatytas darbingumo lygio terminas – buvo nustatytas darbingumo lygis iki pensinio amžiaus ir jau sukako pensinis amžius.  

Svarbu! Šiems asmenims nebūtina kreiptis dėl negalios vertinimo iš naujo (dalyvumo lygio nustatymo). Tiems, kurie iki 2023 m. pabaigos turėjo nustatytą darbingumo lygį ar specialiųjų poreikių lygį ir jų sveikatos būklė reikšmingai nesikeitė, siekiant išsaugoti jų turėtas teises, patariama kreiptis į Agentūrą dėl prilyginimo. Asmenims, kuriems negalia nustatyta iki senatvės pensijos amžiaus, anksčiau nustatytas darbingumo lygis bus prilygintas tokiam pačiam dalyvumo lygiui. Pavyzdžiui, turimas 25 proc. darbingumo lygis bus lygus 25 proc. dalyvumo lygiui.  

Senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims, kuriems buvo nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, jiems prašant specialiųjų poreikių lygis bus prilygintas dalyvumo lygiui: vidutinių specialiųjų poreikių lygis bus prilygintas 40 proc. dalyvumo lygiui, o didelių specialiųjų poreikių lygis – 15 proc. dalyvumo lygiui.  

Kuo skiriasi prilyginimas nuo dalyvumo nustatymo? 

Pirmiausia – prilyginimui nereikia turėti gydytojo siuntimo. Be to, procesas yra paprastesnis, nes nėra atliekamas vertinimas, taigi dokumentų sulauksite greičiau. Taip pat iš anksto žinosite, koks dalyvumo lygis jums bus nustatytas.  

Be to, atlikus prilyginimą dalyvumo lygiui asmenims, kuriems iki 2023 m. gruodžio 31 d. buvo nustatytas 0–30% darbingumo lygis iki senatvės pensijos amžiaus arba didelių specialiųjų poreikių lygis, SODRA senatvės pensijų gavėjams automatiškai perskaičiuos pensijas. Papildomo prašymo tam pildyti nereikia.  

Kreiptis dėl negalios įvertinimo iš naujo reiktų tada, kai asmeniui akivaizdžiai pablogėjo sveikatos būklė. Apie tai turėtų nuspręsti gydantis gydytojas.  

Svarbu! Jeigu kreipsitės dėl  dalyvumo lygio nustatymo (su gydytojo siuntimu), vėliau atlikti prilyginimo nebus galimybės, nes Jums jau bus nustatytas dalyvumo lygis. Prilyginimas – veiksmas, kai turėti darbingumo lygio procentai ar specialiųjų poreikių lygis prilyginamas dalyvumo lygiui. Tam užtenka pateikti prašymą, kurį galima pateikti elektroninėmis ryšių priemonėmis (el. paštu), įprastu paštu ar atėjus į Agentūros skyrius. Prašymų formas rasite čia: https://anta.lrv.lt/lt/prasymu-formos/  

Agentūra atkreipia dėmesį, kad individualios pagalbos išlaidų kompensacijos poreikis ar kiti poreikiai kartu su prilyginimu nėra nustatomi. Tai – atskiros procedūros, dėl jų reikia kreiptis atskirai ir pateikti Agentūrai gydančio gydytojo siuntimą 

„Tikėtina, kad dalis į Agentūrą besikreipiančių asmenų tiesiog nežino, kad yra galimybė prisilyginti turimą darbingumo lygį ar specialiųjų poreikių lygį be siuntimo ir daug paprasčiau. Prilyginimas atliekamas be jokio siuntimo, tik užpildžius prašymą elektroniniu būdu arba atėjus į bet kurį Agentūros teritorinį skyrių, kuriuos galima rasti kiekvienoje apskrityje – visuose didžiuosiuose miestuose, taip pat Marijampolėje, Alytuje, Plungėje, Tauragėje“, – sako Agentūros direktorės pavaduotoja Jelena Ivančenko. 

2024 metais dėl prilyginimo jau kreipėsi daugiau nei 22 tūkst. asmenų, iš viso Agentūra priėmė daugiau nei 240 tūkstančių sprendimų. 

 Kilus klausimų apie negalios nustatymą galima pasikonsultuoti konsultavimo linijos numeriu +370 5 230 30 60 arba el. paštu aptarnavimas@anta.lt 

                                                                                     ___________________________________

Startuoja nemokami vairavimo mokymai asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų!

NEMOKAMAI TEIKIAMOS PASLAUGOS:

  • kelių eismo teorijos žinių mokymas;
  • praktinio vairavimo įgūdžių mokymas;
  • funkcinio pajėgumo didinimas, esant poreikiui;
  • apgyvendinimo arba pavėžėjimo paslaugos Vilniuje, esant poreikiui;
  • saugaus persėdimo į/iš automobilio, techninės pagalbos susidėjimo ir išsiėmimo mokymas.

Į vairavimo mokyklą priimami asmenys, turintys judėjimo sutrikimų, kuriems nustatytas 0–55 procentų dalyvumo lygis (iki 2024-01-01 – darbingumo lygis) ir Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininėje pažymoje (Forma Nr. 083-1/a) nurodytas transporto priemonės pritaikymo apribojimas (taikomi apribojimų kodai 10–43).

Paslaugų gavėjai gali vairuoti tik transporto priemonę su rankinio valdymo įranga (sistema) ar su automatine pavarų dėže ir vairo priedais sutrikusiai griebimo funkcijai kompensuoti.

Daugiau informacijos ir registracija: el. paštu info@reabilitacija.lt arba telefonu +370 612 09926 (koordinatorė Lina).

Mokymus finansuoja: Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Mokymus organizuoja: Valakupių reabilitacijos centras ir UAB „ARV AUTO“.

Vairavimo mokymai


Neringos savivaldybės administracija informuoja, kad nuo liepos 1 d. prasidėjo prašymų dėl socialinės paramos mokiniams – paramos mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamo maitinimo 2024–2025 mokslo metams – priėmimas.

Visi priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai turi teisę į nemokamus pietus mokykloje nevertinant šeimos pajamų. Dėl nemokamų pietų priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams teikti prašymų nereikia.

Svarbu! Jeigu priešmokyklinukus, pirmokus ir antrokus auginantys asmenys nori, kad vaikui būtų skirta parama mokinio reikmenims įsigyti, dėl šios paramos prašymas turi būti teikiamas pagal gyvenamą vietą, o skiriant paramą yra vertinamos mokinio šeimos pajamos.

Nemokami pietūs (nuo 3 klasės), parama mokinio reikmenims įsigyti (visiems mokiniams) gali būti skiriami, jeigu mokinio šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 264 Eur.

Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 352 Eur. dydžio, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas šiais atvejais: ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra su negalia.

Mokinio reikmenims įsigyti yra skiriama 110 Eur. dydžio suma.

Prašymai dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti priimami iki spalio 5 d., pateikus prašymus vėliau, ši parama neteikiama. Prašymai dėl nemokamo maitinimo priimami visus mokslo metus.

Prašymus-paraiškas galima teikti šiais būdais:

  • el. būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt ;
  • atvykus į Neringos savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių Ia. 8 kab. (susitarus iš anksto mob. +37065928007)

Daugiau informacijos apie paramą mokiniams - paskambinus į Socialinės paramos skyrių šiais telefonais: 8 469 52394

 

Priimami prašymai dėl socialinės paramos mokiniams 2022–2023 mokslo metams

Informuojame, kad nuo š. m. liepos 1 d. prasidėjo prašymų dėl socialinės paramos mokiniams – paramos mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamo maitinimo 2022–2023 mokslo metams – priėmimas. Kviečiame mokinių tėvus, globėjus ar bendrai gyvenančius asmenis teikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams.

Nuo rugsėjo 1 d. visi  priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai turi teisę į nemokamus pietus, nevertinant šeimos gaunamų pajamų, be atskiro tėvų (globėjų) prašymo.

3–12 klasių mokiniams kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams tvarka nesikeičia. Socialinė parama mokiniams skiriama pateikus tėvų (globėjų) prašymą ir vertinant šeimos pajamas. Prašymai dėl nemokamų pietų, vertinant pajamas, priimami iki mokslo metų pabaigos. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti galima kreiptis iki 2022 m. spalio 5 d.

Pateikti prašymą gali vienas iš mokinio tėvų, globėjų ar kitų bendrai gyvenančių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs ar emancipuotas, mokinys nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų, turintis tėvų sutikimą. Jei pareiškėjas kreipimosi metu gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, vidutinės pajamos vienam asmeniui apskaičiuojamos pagal pajamas, kurios paskutinį kartą nurodytos skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitant socialinės pašalpos dydį. Šiuo atveju pareiškėjas užpildo laisvos formos prašymą.

Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, maitinimą mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose ir (ar) paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu:

  • vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui (toliau – vidutinės pajamos vienam asmeniui) per mėnesį yra mažesnės kaip 220,50 Eur;
  • vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 294 Eur, atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas šiais atvejais: ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra neįgalus.

Mokiniai turi teisę į nemokamą maitinimą ir (ar) paramą mokinio reikmenims įsigyti išimties atvejais (ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra neįgalus, kai mokinys patiria socialinę riziką arba mokinį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką), patikrinus bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 367,50 Eur.

Parama mokinio reikmenims įsigyti – 92 Eur vienam mokiniui per kalendorinius metus.

Į vidutines pajamas neįskaitomi vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, dalis nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo vaikų skaičiaus ir šeimos sudėties – nuo 20 iki 40 proc.). 

Prašymą-paraišką socialinei paramai mokiniams gauti galima pateikti atvykus į Neringos savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, adresu: Taikos g. 2, Neringa, 8 kab.  (iš anksto sutarus atvykimo laiką tel.nr. 8 659 28007) arba elektroniniu būdu prisijungus prie Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos: www.spis.lt.

Išsami informacija teikiama tel.nr. (8 469  52 394)