mobile menu toggle Pradžia

Kovos su prekyba žmonėmis politika

Prekyba žmonėmis – žmogaus pirkimas, pardavimas, kitoks įgijimas ar perleidimas, verbavimas, gabenimas ar laikymas nelaisvėje, kai šios alternatyvios veikos padaromos panaudojant bent vieną alternatyvių nukentėjusio asmens valią palenkiančių būdų, t. y. fizinį smurtą, grasinimus, kitaip atimant galimybę priešintis, naudojantis nukentėjusio asmens priklausomumu ar pažeidžiamumu, panaudojant apgaulę, priimant ar sumokant pinigus, gaunant ar suteikiant kitokią naudą asmeniui, kuris faktiškai kontroliuoja nukentėjusį asmenį, ir jeigu kaltininkas žinojo arba siekė, kad nukentėjęs asmuo, nesvarbu, ar jis sutiko, būtų išnaudojamas vergijos ar panašiomis į vergiją sąlygomis, prostitucijai, pornografijai ar kitoms seksualinio išnaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, įskaitant elgetavimą, nusikalstamai veikai daryti, neteisėtam įvaikinimui ar turint tikslą paimti nukentėjusio asmens organą, audinį ar ląstelę arba kitiems išnaudojimo tikslams.

Prekybos žmonėmis auka  fizinis asmuo, kurio atžvilgiu buvo padaryta prekybos žmonėmis nusikalstama veika, neatsižvelgiant į šio asmens norą būti pripažintam nukentėjusiuoju ar tokio pripažinimo momentą.

Prekybos žmonėmis auką apibūdina požymių visuma, bet ir vienas požymis gali būti priežastis pareigūnui patikrinti prekybos žmonėmis versijos pagrįstumą. Dažniausiai nustatomi tam tikri  prekybos žmonėmis aukos požymiai, kurie labai aiškiai ir tiksliai apibūdinti Prekybos žmonėmis aukų nustatymo, ikiteisminio tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo rekomendacijose  

Čia galite susipažinti su pažeidžiamiausiomis asmenų grupėmis, kurie dažniausiai patiria riziką tapti prekybos žmonėmis aukomis, su verbavimo, gabenimo, perleidimo situacijų atpažinimu, teisine atsakomybe už nusikalstamas veikas, veiksmais nustačius prekybos žmonėmis aus ir kita labai svarbi visuomenei būtina žinoti informacija.

Visuotinė Lietuvių enciklopedija

Kaip atpažinti prekybą žmonėmis, susipažinti su prekybos žmonėmis formomis bei žmogaus teisėmis, pagalba nukentėjusiems labai aiškiai, suprantamai dėsto Žmogaus teisių gidas 

Šiandien prekybos žmonėmis nusikaltimai įgauna vis naujas formas, tai globalėjančio pasaulio iššūkiai, kurie kelią grėsmę fundamentalioms žmogaus teisėms bei vertybėms.

2023 metų kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalga

Daugelis įmonių, įstaigų, nevyriausybinių organizacijų teikia pagalbą, vykdo prevencines priemones siekdami, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas kuo daugiau gautų informacijos apie prekybą žmonėmis, gebėtų įvertinti požymius bei kreiptis tinkamos pagalbos esant reikalui. Plačiau susipažinti kviečiame čia:

Kovos su prekyba žmonėmis stebėseną, aukų nustatymą ir nukreipimą pagalbai reglamentuojantys teisės aktai ir kiti

PREVENCINĖ MEDŽIAGA PRIEŠ PREKYBĄ ŽMONĖMIS (socialinėms kampanijoms vykdyti) Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos svetainėje:

Prevenciniai video klipai apie įvairias prekybos žmonėmis formas ir nukentėjusiųjų teisės:

Prekyba žmonėmis priverstiniam darbui: 

Nepilnamečių išnaudojimas prekybai žmonėmis: 

Prekyba žmonėmis priverstinėms nusikalstamoms veikoms daryti: 

Prekyba žmonėmis seksualiniam išnaudojimui

Plakatai dėl prekybos žmonėmis seksualiniam išnaudojimui, prekybos žmonėmis priverstiniam darbui, prekybos žmonėmis priverstinėms santuokoms ir prekybos žmonėmis priverstinėms nusikalstamoms veikoms

Informacinės sulankstomos kortelės apie prekybą žmonėmis ir teikiamą pagalbą:

Nacionalinės švietimo agentūros informacija

Lietuvos policijos mokomoji medžiaga